Logotyp Statens medieråd
Logotyp Statens medieråd

Kontakt

Senast uppdaterad:

Statens medieråd har 22 medarbetare som arbetar med medie- och informationskunnighet (MIK), medieforskning, internationell samverkan, kommunikation, filmgranskning samt administration.

Kontaktinformation Statens medieråd

Telefon: 08-665 14 60, fax: 08-21 01 78
E-post: registrator@statensmedierad.se

Besöksadress: Borgvägen 1 (Filmhuset), plan 5, Stockholm
Post- och fakturaadress: Box 27204, 102 53 Stockholm

Organisationsnummer: 202100-6396


Expeditionstider:

Statens medieråd håller kontoret stängt för fysiska besök, på grund av de skärpta restriktionerna. Om filmdistributör behöver leverera fysisk filmkopia ser vi gärna att ni beställer tid för överlämnande.

Hitta till Statens medieråd

Personal på Statens medieråd

Nedan finns kontaktinformation till personalen på Statens medieråd. Kontakta oss om du behöver högupplösta bilder på någon i personalen.

Yvonne Andersson

Utredare/analytiker

Tel: 08-665 14 80

E-post: yvonne.andersson@statensmedierad.se

Francisca Benavente

Filmgranskare

Tel: 08-665 14 63

E-post: francisca.benavente@statensmedierad.se

Catharina Bucht

Utredare

Tel: 08-665 14 66

E-post: catharina.bucht@statensmedierad.se

Jan Christofferson

Utredare
Tel: 08-665 14 67

E-post: jan.christofferson@statensmedierad.se

Helena Dal

Marknadskommunikatör (tjänstledig)

Tel: 08-665 14 65 eller sms: 076 505 14 65

E-post: helena.dal@statensmedierad.se

Karin Davidsson

Registrator

Tel: 08-665 14 81

E-post: karin.davidsson@statensmedierad.se

Catarina Falklind Breschi

Controller

Tel: 08-665 14 73

E-post: catarina.falklind-breschi@statensmedierad.se

Ada Fredelius

Kommunikatör

Tel. 08-665 14 69

E-post: ada.fredelius@statensmedierad.se

Hanna Hartleb

Filmgranskare

Tel: 08-665 14 77

E-post: hanna.hartleb@statensmedierad.se

Lianna Hallsénius

Projektledare

Tel: 08-665 14 76

E-post: lianna.hallsenius@statensmedierad.se

Therese Hellgren

Handläggare: Arkiv och informationshantering

Tel: 08-665 14 72

E-post: therese.hellgren@statensmedierad.se

Johan Karlsson

Filmgranskare

Tel: 08-665 14 64

E-post: johan.karlsson@statensmedierad.se

Ida Lithell

Kommunikatör och ansvarig för kampanjen No Hate

Tel. 08-665 14 62

E-post: ida.lithell@statensmedierad.se

Aki Nyman

Filmadministratör

Tel: 08-665 14 71

E-post: aki.nyman@statensmedierad.se

Fredrik Odhammar

Filmgranskare

Tel: 08-665 14 12 eller 076-505 31 26

E-post: fredrik.odhammar@statensmedierad.se

Lotta Persson

Chef operativ verksamhet

Tel: 08-665 14 11 eller 076-505 31 10

E-post: lotta.persson@statensmedierad.se

Kalevi Pitkänen

Administrativ chef | Head of Administration and Staff

Tel: 08-665 14 85 eller 076-505 14 85

E-post: kalevi.pitkanen@statensmedierad.se

Josabet Stråhle

Handläggare: Arkiv och informationshantering

Tel: 08-665 14 74

E-post: josabet.strahle@statensmedierad.se

Anna Tornberg

Projektledare och webbansvarig

Tel. 08-665 14 68

E-post: anna.tornberg@statensmedierad.se

Jonatan Rolfer

Projektmedarbetare MIK

Tel: 08-665 14 82

E-post: jonatan.rolfer@statensmedierad.se

André Vifot Haas

Kommunikatör

Tel: 08-665 14 14

E-post: andre.vifot.haas@statensmedierad.se

 

Martina Wagner

Ämnessakkunnig

Tel: 08-665 14 79

E-post: martina.wagner@statensmedierad.se

Jonas Wall

IT-drift och -underhåll

Tel: 08-665 14 60

E-post: jonas.wall@statensmedierad.se