Startsidan Statens medieråd

Publicerad • Uppdaterad

Kontakta oss

Statens medieråd arbetar med medie- och informationskunnighet (MIK), medieforskning, internationell samverkan, kommunikation, filmgranskning samt administration. Här hittar du våra kontaktuppgifter.

Telefon: 08-665 14 60
E-post: registrator@statensmedierad.se

Besöksadress: Borgvägen 1 (Filmhuset), plan 5, Stockholm
Postadress: Box 27204, 102 53 Stockholm
Fakturor: Statens medieråd tar emot elektroniska fakturor via PEPPOL-nätverket. Adress i PEPPOL: 0007: 2021006396.


Organisationsnummer: 202100-6396

För pressfrågor och pressmaterial:
>Press

Hitta till Statens medieråd

 

Expeditionstider

September – maj kl. 9-16
Juni – augusti kl. 9-15
Lunchstängt kl. 12-13

Nedan finns kontaktinformation till alla anställda på Statens medieråd. Kontakta oss gärna om du behöver högupplösta bilder på någon i personalen.

Kalevi Pitkänen
Tillförordnad direktör och chef administrativa avdelningen
Tel: 08-665 14 85
E-post: kalevi.pitkanen@statensmedierad.se


Lotta Persson
Chef operativa avdelningen
Tel: 08-665 14 11
E-post: lotta.persson@statensmedierad.se


Yvonne Andersson
Utredare/analytiker
Tel: 08-665 14 80
E-post: yvonne.andersson@statensmedierad.se


Francisca Benavente
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 63
E-post: francisca.benavente@statensmedierad.se


Catharina Bucht
Utredare
Tel: 08-665 14 66
E-post: catharina.bucht@statensmedierad.se


Jan Christofferson
Utredare
Tel: 08-665 14 67
E-post: jan.christofferson@statensmedierad.se


Karin Davidsson
Administrativ assistent
Tel: 08-665 14 81
E-post: karin.davidsson@statensmedierad.se


Catarina Falklind Breschi
Controller och miljösamordnare
Tel: 08-665 14 73
E-post: catarina.falklind-breschi@statensmedierad.se


Elín Hafsteinsdóttir
Utredare
Tel: 08-665 14 86
E-post: elin.hafsteinsdottir@statensmedierad.se


Hanna Hartleb
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 77
E-post: hanna.hartleb@statensmedierad.se


Therese Hellgren
Registratur och miljöfrågor 
Tel: 08-665 14 72
E-post: therese.hellgren@statensmedierad.se


Johan Karlsson
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 64
E-post: johan.karlsson@statensmedierad.se


Idah Klint
Utredare
Tel: 08-665 14 84
E-post: idah.klint@statensmedierad.se


Ida Lithell
Projektledare och kommunikatör
Tel: 08-665 14 62
E-post: ida.lithell@statensmedierad.se


Aki Nyman
Filmadministratör
Tel: 08-665 14 71
E-post: aki.nyman@statensmedierad.se


Fredrik Odhammar
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 12
E-post: fredrik.odhammar@statensmedierad.se


Josabet Stråhle
Informationsförvaltningsansvarig
Tel: 08-665 14 74
E-post: josabet.strahle@statensmedierad.se


André Vifot Haas
Kommunikatör
Tel: 08-665 14 14
E-post: andre.vifot.haas@statensmedierad.se


Martina Wagner
Programansvarig MIK Sverige
Tel: 08-665 14 79
E-post: martina.wagner@statensmedierad.se


Jonas Wall
IT-drift och -underhåll
Tel: 08-665 14 60
E-post: jonas.wall@statensmedierad.se


Emma Wilén
Utredare
Tel: 08-665 14 89
E-post: emma.wilen@statensmedierad.se


Martin Karlsson
Analytiker (tjänstledig)


Ada Fredelius
Kommunikatör (tjänstledig)


Lianna Hallsénius
Projektledare (tjänstledig)

Mer om Statens medieråd

Statens medieråd är en enrådsmyndighet som verkar för att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare och skydda dem från skadlig mediepåverkan. Här kan du läsa mer om oss.

  • Händer på tangentbord. Foto: Shutterstock.

    Logotyp

    Här hittar du Statens medieråds logotyp samt instruktioner för användning.

  • Anette Novak. Foto: Anna-Lena Ahlström.

    Pressbilder

    Här kan du ladda ner foton på myndighetens direktör. Kontakta oss om du behöver högupplösta bilder på personalen.