Logotyp statens medieråd

Publicerad • Uppdaterad

Kontakta oss

Statens medieråd har 27 medarbetare som arbetar med medie- och informationskunnighet (MIK), medieforskning, internationell samverkan, kommunikation, filmgranskning samt administration. Här hittar du våra kontaktuppgifter.

Telefon: 08-665 14 60
E-post: registrator@statensmedierad.se

Besöksadress: Borgvägen 1 (Filmhuset), plan 5, Stockholm
Post- och fakturaadress: Box 27204, 102 53 Stockholm

Organisationsnummer: 202100-6396

Presskontakt: Ada Fredelius,
Telefon: 076-505 14 69
E-post: ada.fredelius@statensmedierad.se
> Ladda ner pressbilder
> Ladda ner Statens medieråds logotyp


Hitta till Statens medieråd

 

Expeditionstider

September – maj kl. 9-16
Juni – augusti kl. 9-15
Lunchstängt kl. 12-13

Nedan finns kontaktinformation till alla anställda på Statens medieråd. Kontakta oss gärna om du behöver högupplösta bilder på någon i personalen.

Anette Novak
Direktör
Tel: 08-665 14 61
E-post: anette.novak@statensmedierad.se
> Ladda ner pressbilder


Lotta Persson
Chef operativa avdelningen
Tel: 08-665 14 11
E-post: lotta.persson@statensmedierad.se


Kalevi Pitkänen
Chef administrativa avdelningen
Tel: 08-665 14 85
E-post: kalevi.pitkanen@statensmedierad.se


Yvonne Andersson
Utredare/analytiker
Tel: 08-665 14 80
E-post: yvonne.andersson@statensmedierad.se


Francisca Benavente
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 63
E-post: francisca.benavente@statensmedierad.se


Catharina Bucht
Utredare
Tel: 08-665 14 66
E-post: catharina.bucht@statensmedierad.se


Jan Christofferson
Utredare
Tel: 08-665 14 67
E-post: jan.christofferson@statensmedierad.se


Helena Dal
Marknadskommunikatör (tjänstledig)
Tel: 08-665 14 65
E-post: helena.dal@statensmedierad.se


Karin Davidsson
Administrativ assistent
Tel: 08-665 14 81
E-post: karin.davidsson@statensmedierad.se


Catarina Falklind Breschi
Controller och miljösamordnare
Tel: 08-665 14 73
E-post: catarina.falklind-breschi@statensmedierad.se


Ada Fredelius
Kommunikatör och presskontakt
Tel: 08-665 14 69
E-post: ada.fredelius@statensmedierad.se


Elín Hafsteinsdóttir
Utredare
Tel: 08-665 14 86
E-post: elin.hafsteinsdottir@statensmedierad.se


Hanna Hartleb
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 77
E-post: hanna.hartleb@statensmedierad.se


Lianna Hallsénius
Projektledare (tjänstledig)
Tel: 08-665 14 76
E-post: lianna.hallsenius@statensmedierad.se


Therese Hellgren
Registratur och miljöfrågor 
Tel: 08-665 14 72
E-post: therese.hellgren@statensmedierad.se


Johan Karlsson
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 64
E-post: johan.karlsson@statensmedierad.se


Martin Karlsson
Analytiker
Tel: 08-665 14 82
E-post: martin.karlsson@statensmedierad.se


Ida Lithell
Projektledare och kommunikatör
Tel: 08-665 14 62
E-post: ida.lithell@statensmedierad.se


Luna Nilsdotter
Handläggare
Tel: 08-665 14 84
E-post: luna.nilsdotter@statensmedierad.se


Aki Nyman
Filmadministratör
Tel: 08-665 14 71
E-post: aki.nyman@statensmedierad.se


Fredrik Odhammar
Filmgranskare
Tel: 08-665 14 12
E-post: fredrik.odhammar@statensmedierad.se


Moa Ranung
Projektledare
Tel: 08-665 14 83
E-post: moa.ranung@statensmedierad.se


Josabet Stråhle
Informationsförvaltningsansvarig
Tel: 08-665 14 74
E-post: josabet.strahle@statensmedierad.se


Anna Tornberg
Projektledare och webbansvarig
Tel. 08-665 14 68
E-post: anna.tornberg@statensmedierad.se


André Vifot Haas
Kommunikatör
Tel: 08-665 14 14
E-post: andre.vifot.haas@statensmedierad.se


Martina Wagner
Programansvarig MIK Sverige
Tel: 08-665 14 79
E-post: martina.wagner@statensmedierad.se


Jonas Wall
IT-drift och -underhåll
Tel: 08-665 14 60
E-post: jonas.wall@statensmedierad.se


Emma Wilén
Utredare
Tel: 08-665 14 89
E-post: emma.wilen@statensmedierad.se

Mer om Statens medieråd

Statens medieråd är en enrådsmyndighet som verkar för att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare och skydda dem från skadlig mediepåverkan. Här kan du läsa mer om oss.

  • Händer på tangentbord. Foto: Shutterstock.

    Logotyp

    Här hittar du Statens medieråds logotyp samt instruktioner för användning.

  • Anette Novak. Foto: Anna-Lena Ahlström.

    Pressbilder

    Här kan du ladda ner foton på myndighetens direktör. Kontakta oss om du behöver högupplösta bilder på personalen.