2011-01-01 | Ämnen: Internet , Ungar & Medier , Genusperspektiv, Undersökningar , Medier
Vad gör barn framför datorn? Hur ser ungas sociala liv ut i den digitala världen? Sajten Mediebarn.se är en sajt för vuxna om barns och ungas dator- och internetvanor. Den bygger på statistik från Ungar & Medier och innhåller fakta om barns internetanvändning presenterat på ett överskådligt och lättläst sätt.
2011-01-01 | Ämnen: Internet , Film , Tv, Mobiltelefon , Datorspel , Ungar & Medier , Undersökningar , Medier
Den 25 oktober presenterade Medierådet (1990–2010) rapporten Ungar & Medier 2010, där 2 000 barn och unga mellan 9 och 16 år samt 2 000 föräldrar tillfrågats om ungas medievardag. Rapporten visar att internetanvändningen ökat markant och nu omfattar nästan alla 9–16-åringar. Rapporten innehåller även jämförelser av hur medieanvändningen förändrats sedan 2005.
Medierådet (1990–2010) lanserade i oktober 2010 en unik rapport, Småungar & Medier – Fakta om små barns användning och upplevelser av medier. Rapporten beskriver medieanvändningen hos barn mellan 2 och 9 år och bygger på svar från 2 000 tillfrågade föräldrar. Den utgör en delrapport av den stora undersökningen Ungar & Medier men detta är första gången de allra yngsta barnens medievanor kartlagts. Rapporten visar bland annat att 43 % av 2-åringarna har använt dator och att spel är den vanligaste datoraktiviteten för barn mellan 2 och 9 år.
2011-01-01 | Ämnen: Undersökningar , Medier
Karin Helmersson Bergmark, professor och universitetslektor i sociologi vid Stockholms universitet, och Lina Eklund, fil.mag. i sociologi vid Stockholms universitet, har skrivit rapporten Ungdomars medieanvändning och föräldrakontroll. I rapporten presenterar de studier om föräldrars styrning av barns och ungdomars medieanvändning. De utgår från statistiken i Medierådets (1990–2010) studie Ungar & Medier 2008 som de gör deskriptiva analyser på. Syftet är att förklara föräldrars kontroll och reglering av mediekonsumtion.